עבור לתוכן

פרסום מנדלבליט רמז כי יתנגד לפיצול תפקיד היועמ"ש


Chief

תגובות מומלצות

BB1bffrk.img?h=180&w=270&m=6&q=60&o=f&l=f&x=355&y=159

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נשא היום (חמישי) דברים, באירוע להשקת ספרו של הפצ"ר לשעבר והשופט בדימוס ד"ר מנחם פינקלשטיין באוניברסיטת בר אילן. בדבריו, רמז מנדלבליט כי הוא מתנגד לרעיון לפיצול תפקיד היועמ"ש, אשר שר המשפטים גדעון סער הביע בו תמיכה.

מנדלבליט הזכיר בדבריו סיטואציה מימיו של פינקלשטיין כפצ"ר ואמר כי "הקביעה המשפטית של הפצ"ר פינקלשטיין בדבר תחולת דיני העימות של פעולות צה"ל כנגד ארגוני הטרור הפלסטינים, גזרה משמעויות בהיבט האופרטיבי של הכלים העומדים לרשות הצבא לשם מיגור איום הטרור, והן בהיבט של אכיפת הדין, בכל הקשור למדיניות הבדיקה והחקירה של מקרי מוות שאירעו במהלך הפעילות המבצעית. זוהי דוגמא מובהקת לממשק שמתקיים בין שני "כובעיו" של הפצ"ר, כיועץ המשפטי של רשויות הצבא, מחד, וכאוכף הדין במקרה של הפרת החוק, מאידך. היו כאלה שטענו כי מדובר בניגוד עניינים, שיש בו כדי להצדיק את פיצול כובעיו של הפצ"ר. פכו סבר, לעומת זאת, כי ההיפך הוא הנכון, וכי הממשק המתואר דווקא תומך באיחוד כובעיו של הפצ"ר. גם אני עדיין חושב כך".

 

 

"ועדת הבדיקה הממשלתית בראשות השופט טירקל עמדה בפניה השאלה האם נכון לפצל את הכובעים של הפצ"ר. הועדה דחתה טענות בדבר הצורך בפיצול כובעי הפצ"ר, וחלף זאת, גיבשה המלצות שונות לחיזוק עצמאותם של גופי התביעה בצבא, תחת תפיסה כוללת של כובע כפול למי שעומד בראש המערכת המשפטית הצבאית. וכל מי שחושב שאפשר להקיש מכך גם להקשרים אחרים, אקטואליים, איננו טועה בהכרח", אמר מנדלבליט.

מנדלבליט: "פיצול תפקיד היועמ"ש הוא סוגיה ראויה לדיון". (צילום: לשכת עורכי הדין)

בטקס החלפת השרים במשרד המשפטים, שנערך ביום שני האחרון, אמר השר הנכנס סער כי "יש מה לתקן במערכת המשפט שהיא בין המערכות שלא חל בהם שינוי משמעותי שנים רבות. ואני באתי כדי לתקן. לתקן כן, להרוס לא. אין דמוקרטיה בלי מערכות משפט עצמאיות. אבל עצמאות אינה פותרת מביקורת מפיקוח או משינוי. המשפט פועל בתוך מרקם חברתי חי ונושם, דינאמי".

מקור

קישור ישיר להודעה
שתף באתרים אחרים
  • תגובות 0
  • נפתח
  • תגובה אחרונה

עם הכי הרבה תגובות

ימים פופולארים

עם הכי הרבה תגובות

ימים פופולארים

אורח
אשכול זה נעול לתגובות חדשות.
  • צופים לאחרונה   0 משתמשים

    אין משתמשים רשומים שצופים בדף זה.


×
×
  • צור חדש...