עבור לתוכן

"משחק הדיונון" בנטפליקס מספקת בינג' סוחף על תחרות חולנית


Messi

תגובות מומלצות

בין "משחקי הרעב" ל"פרזיטים": "משחק הדיונון" בנטפליקס מספקת בינג' סוחף על תחרות חולנית
סדרת הלהיט הקוריאנית האלימה משחקת על הפער שבין אסתטיקה ילדותית לבין דיסטופיה רצחנית, ובו בזמן היא גם סאטירה על יחסי כוחות בלתי אפשריים בין עשירים ועניים. גם אם העלילה צפויה, הסוף חלש ולא כל הפרטים מחודדים עד הסוף, קל וכיף להמשיך לעוד פרק ועוד אחד
 

תארו לכם סיפור: אליטה פריבילגית, סדיסטית וניהיליסטית צופה להנאתה לצרכי אסקפיזם או ריגוש במשחק אכזרי שבו אנשים ממעמד נמוך יותר מתחרים זה בזה עד מוות, כשהכללים משתנים באופן שרירותי תוך כדי המשחק.

אם נדמה לכם שראיתם את זה כבר - אתם צודקים: סדרת "משחקי הרעב" המצליחה סבבה בדיוק סביב הרעיון הזה. עכשיו קמה לה יורשת בנטפליקס שהפכה ללהיט עולמי ענק: "משחק הדיונון" הקוריאנית, שנראית כאילו סרטי "משחקי הרעב" פגשו את "פרזיטים" - כשבמקום פרודיה על עולם אדיש שהתמכר לריאליטי כהדחקה של דיכוי אלים, הפעם מדובר בסאטירה חברתית על יחסי הכוחות הבלתי אפשריים בין עשירים ועניים. וכמובן: הרבה דם, הרבה מתים, ומנצח אחד שחייב להכריע בין יצר ההישרדות לשמירה על אנושיות.

image.thumb.png.cc6fcc2f4d770bbdacf85756e8646690.png

לי ג'ונג ג'יאה הוא סונג ג'י הון - מובטל גרוש החי אצל אימו הענייה והחולה, ומכלה את ימיו בהימורים כפייתיים ועם חובות שאין באפשרותו לשלם. מפגש ספק אקראי מוביל אותו להצטרף למשחק מסתורי יחד עם עוד 455 בני אדם אחרים, כולם במצב חברתי דומה, כשהכללים מוסברים בידי חמושים שפניהם מכוסות.

השיטה חולנית: על המתמודדים לנצח שישה משחקי ילדות עם טוויסט בתמורה לפרס עצום, ומה שמתברר רק בהדרגה הוא שהמפסידים משלמים בחייהם, ושחבורת עשירים מנוונים ואדישים צופה ומהמרת להנאתה על חייהם של השחקנים (זו כמובן גם פרודיה על הצופים עצמם). בינתיים המתמודדים העלובים כורתים בריתות, מתוודים זה מול זה ועושים כמיטב יכולתם לשרוד, בעוד אחרים פושטים אט אט את כבודם וצלם האנוש שלהם. במקביל, שוטר שמחפש את אחיו שנעלם מצליח לחדור לתוך המתחם, ומזדעזע לגלות שלא רחוק מהעיר הגדולה מתנהלת מציאות אלטרנטיבית עם חוקים אחרים לגמרי.

image.thumb.png.d99ce522e31265838fcf4334dffbff37.png

בסיס הטירוף נעוץ בפער שבין משחקי הילדות והאסתטיקה האינפנטילית לרצחניות הפסיכופתית, ובעובדה שהכל נסוב סביב כסף ומעמדות. בעולם הזה, מתחת לסף כלכלי מסוים - החיים אינם נחשבים וניתן לשחק בהם; מעל סף מסוים מותר לעשות הכל. הסדרה מדגישה שבעולם עם פערים כה גדולים אי אפשר לדבר באמת על זכות בחירה או הסכמה, שהופכים למושגים ריקים מתוכן. למשחק האכזרי הזה ולכוחות שמאחוריו אפשר להתנגד רק עד גבול מסוים.

בשולי הדברים, קשה להתעלם מדימויי השואה של "משחק הדיונון", עולם שבו החיים שווים כקליפת השום, אנשים נקראים במספרם הסידורי ולא בשמם, והמתחרים נשרפים בתנורים לאחר מותם. גם שגרת הרצח השרירותית, חסרת הרחמים, שבה אין לדעת היום איזו צורת התעללות חדשה ואילו חוקים חדשים יביאו מחר להוצאה להורג, מרמזת לכך. אלה דימויים גסים כמעט במתכוון, שמטרתם להדגיש באיזו בקלות ניתן למעוך את כבודו וחייו של אדם.

image.thumb.png.1d19d22833d97e95516a06f4099a812b.png

גם אם נשים בצד את הדיון הזה, "משחק הדיונון" מספקת בינג' אפקטיבי וסוחף. הקונספט שלה שואב את הצופה, היחסים בין הדמויות - הסטריאוטיפיות אמנם - מעניינים והאסתטיקה בוודאי מרשימה, גם אם האלימות גרפית למדי. קל וכיף להמשיך לעוד פרק ועוד פרק ועוד פרק.

אלא שבעוד המסגרת עשויה היטב, נדמה שהפרטים הקטנים שבתוכה לא חודדו עד הסוף. עלילות המשנה חלשות, אלמנטים שונים אינם מוסברים כלל (מהו באמת הסיפור של הפרונט מן? מיהו איש המכירות?), העלילה צפויה להפליא והסוף כמעט מביך. החוסרים האלה מפריעים ל"משחק הדיונון" להפוך מבינג' משובח לסאגה משמעותית, אבל גם זה לא מעט בכלל.

https://e.walla.co.il/item/3461799

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

  • תגובות 11
  • נפתח
  • תגובה אחרונה

עם הכי הרבה תגובות

עם הכי הרבה תגובות

תמונות באשכול

התחלתי לראות אתמול ואני כבר בפרק 6 חחח

חלק גדול מהעלילה די שיעמם אותי...

הבנתי את כוונת ההפקה לתת לצופה לךהתחבר למצב הכלכלי שאליו נקלע כל מתמודד אבל בואו מרגיש כאילו חצי סדרה אני שומע על בעיות

של אנשים אחרים ופחות פעולה

כשזה הגיע לזה אז אין מילים לתאר הכל עשוי בצורה ממש טובה ויפה.

מחכה כבר להשלים את העונה!

בהחלט צופה עתיד מזהיר לסדרה בשביל העונות הבאו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האשכול הזה די ישן, אולי תפתח אשכול חדש במקום להקפיץ את זה?

הצטרף לשיחה

אתה יכול לפרסם תגובה עכשיו להירשם אחר כך. במידה ויש לך משתמש התחבר עכשיו כדי להגיב עם המשתמש שלך.

אורח
הוסף תגובה

×   הטקסט הודבק עם העיצוב שלו.   הדבק את הטקסט ללא העיצוב במקום

  Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע באופן אוטומטי..   הצג כקישור במקום

×   המידע האחרון שלך שוחזר.   נקה עורך

×   אתה לא יכול להדביק תמונות באופן ישיר. תעלה אותם או שתכניס תמונה מקישור.

  • צופים לאחרונה   0 משתמשים

    אין משתמשים רשומים שצופים בדף זה.


×
×
  • צור חדש...