עבור לתוכן

מסמכי פנדורה: נחשפו מקלטי המס של משפחת עופר, טדי שגיא ומשה חוגג


Flash

תגובות מומלצות

על פי תחקיר אתר "שומרים", בהדלפת הענק נחשפו פרטי אחזקתם של 565 מעשירי ישראל במקלטי מס ברחבי העולם. היום פרסם האתר מידע על שלל אחזקות נדל"ן, מטוסים פרטיים, יאכטות ועוד, של כמה מאנשי העסקים העשירים במדינה.

"מסמכי פנדורה", הדלפת הענק של מסמכים פיננסיים החושפים לכאורה נכסים סודיים של עשירי העולם, בהם מנהיגי מדינות, מעלה את שמם של 565 ישראלים, להם שלל אחזקות במקלטי מס ברחבי העולם. תחקיר אתר "שומרים" חשף היום (רביעי) כי בין אנשי העסקים הישראלים המופיעים במסמכים נמצאים המיליארדר טדי שגיא, האחים עופר, משה חוגג, הבעלים של בית"ר ירושלים, האסטרונאוט איתן סטיבה, יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר דרור חוטר ישי ועוד.

טדי שגיא, שהונו מוערך בכ-5.4 מיליארד דולר, ושמו נקשר לאחרונה בפרשת ניסיון חיסול בקפריסין, מוזכר מאות פעמים במסמכי פנדורה. על פי התחקיר, שבוצע על ידי העיתונאים דניאל דולב ואורי בלאו, במסמכים מאוזכרות כ-60 חברות, שקשורות לשגיא, במקלטי מס. בחלקן הוא המוטב הסופי שלהם, ואחרות הן בבעלותו הישירה או בבעלות של חברות הקשורות אליו.

בבעלות שלוש מהחברות, הרשומות באיי הבתולה, היו שלוש דירות בלונדון. חברה אחרת החזיקה במניות של חברת Safecharge, שעסקה בסליקה, וששגיא היה אחד מבעליה עד 2019, אז מכר את אחזקותיו בחברה תמורת כ-600 מיליון דולר. חברה נוספת הוקמה במטרה "להשקיע בחברות היי טק" וחברה נוספת כדי "לפתח ולהפיץ במזרח הרחוק תוכנות גיימינג הקשורות לפלייטק", שהיא חברה בבעלותו של שגיא.

עוד עולה מהמסמכים הוא שאייל עופר, שהונו מוערך בכ-11.5 מיליארד דולר, הוא המוטב הסופי של קרן שהוקמה באיי קיימן ב-2006 על ידי אביו, סמי, והועברה אליו לאחר מותו ב-2011. דבר קיומה של קרן הנאמנות לא פורסם מעולם. על פי מומחה מס ששוחח עם אתר "שומרים", השימוש בקרנות לצורכי הורשה מקובל בקרב בעלי ההון, זאת על מנת למנוע קרבות ירושה, ועל מנת לצמצם את מס הירושה במדינות בהן הוא קיים.

משפחת עופר, מהמשפחות הישראליות העשירות בעולם, מוזכרת מאות פעמים במסמכים. גם עידן עופר, אחיו של אייל, שהונו מוערך בכ-6.5 מיליארד דולר, מוזכר במסמכים, בשל שליטתו בחברה בשם Vardom Holdings הרשומה באיי הבתולה. החברה החזיקה ביאכטה באורך של כ-50 מטרים שקיבלה את השם Better Place, שמו של מיזם המכוניות החשמליות של עופר. היאכטה, לפי פרסום בגלובס, כללה 300 מ"ר, מרפסות, סלון מטבח, וסוויטה בגודל של 60 מ"ר.

על פי המסמכים, בשנת 2015, קיבל עופר הלוואה של 15 מיליון יורו מבנק קרדיט סוויס, כשהיאכטה מהווה עירבון להלוואה. מומחה מס העוסק בתחום הסביר לשומרים כי בעבר בחרו בעלי הון רבים במבנה דומה לזה שתואר - חברת אוף שור המחזיקה רכוש מסוים - וזאת בין היתר כדי שיוכלו לקחת הלוואות נון ריקורס.

גם איש העסקים משה חוגג מוזכר במסמכי פנדורה, בין היתר בשל קשר לחברה הרשומה בבליז. על פי מסמכי החברה, מי שהיה המוטב הסופי שלה הוא רועי ברוכיאל, וחוגג מופיע כממליץ לצד אחד משותפיו בקרן.

לפני כחצי שנה הגיש ברוכיאל תביעה על סך 16 מיליון דולר נגד חוגג והשותפים האחרים בקרן. ברוכיאל הציג עצמו כחבר ילדות של חוגג וכמי ששימש כעוזרו האישי. על פי התביעה, השותפים בקרן ביצעו "מעשי מרמה והונאה חמורים שכמותם לא נראו בישראל עד היום, בהיקף של מאות מיליוני דולרים". טרם הוגשו כתבי הגנה בתיק.

אזכור אחר של חוגג במסמכים מגיע מעסקה שבוצעה ב-2014 עם חברה מסינגפור בשם Dragon Fortune, במסגרתה רכשה האחרונה כמיליון מניות בחברת מובלי של חוגג תמורת כ-20 מיליון דולר. המסמכים חושפים כי מי שעמד בפועל מאחורי Dragon Fortune היה מולטי מיליונר קזחי בשם דינמוחמט אידריסוב.

לכתבה המלאה לחץ כאן

 

3262758-46.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

  • תגובות 1
  • נפתח
  • תגובה אחרונה

עם הכי הרבה תגובות

עם הכי הרבה תגובות

תמונות באשכול

האשכול הזה די ישן, אולי תפתח אשכול חדש במקום להקפיץ את זה?

הצטרף לשיחה

אתה יכול לפרסם תגובה עכשיו להירשם אחר כך. במידה ויש לך משתמש התחבר עכשיו כדי להגיב עם המשתמש שלך.

אורח
הוסף תגובה

×   הטקסט הודבק עם העיצוב שלו.   הדבק את הטקסט ללא העיצוב במקום

  Only 75 emoji are allowed.

×   הקישור שלך הוטמע באופן אוטומטי..   הצג כקישור במקום

×   המידע האחרון שלך שוחזר.   נקה עורך

×   אתה לא יכול להדביק תמונות באופן ישיר. תעלה אותם או שתכניס תמונה מקישור.

  • צופים לאחרונה   0 משתמשים

    אין משתמשים רשומים שצופים בדף זה.


×
×
  • צור חדש...